Jak duże mogą być zarobki w Norwegii i co trzeba przetłumaczyć, aby podjąć tam pracę

Emigracja do Norwegii

Norwegia to jedno z najczęściej wybieranych miejsc, do których Polacy przenoszą się w poszukiwaniu lepszej przyszłości. Należy ona do ścisłej czołówki państw z najwyższym poziomem życia nie tylko w skali Europy, ale i całego świata. Choć klimat Norwegii jest dość surowy (deszcz pada często, a zimą potrafi być o wiele zimniej niż w Polsce), posiada mnóstwo zalet, które przyciągają imigrantów.

 

Potrzebujesz Tłumaczenia Przysięgłego? Sworny.com – szybka wycena i dostawa, wszystkie języki, online. Chyba, że interesują Cię Tłumaczenia serwisów WWW lub inne, wtedy skontaktuj się ze Slavis – Biuro Tłumaczeń.

Najważniejszą z nich są na pewno zarobki w Norwegii. Nawet za minimalną pensję można żyć na poziomie, który ciężko byłoby osiągnąć w innych krajach. Ponadto waluta Norwegii (korona norweska) jest dość silna, co sprawia, że już kilkumiesięczna praca w tym kraju pozwala odłożyć całkiem dużą kwotę. Norwegia ma również niski poziom bezrobocia. Praca w Oslo, Bergen czy innych większych miastach jest dostępna dla przedstawicieli praktycznie wszystkich zawodów.

Kraj znany jest z miłych ludzi i dobrego systemu socjalnego, który skutecznie dba o potrzeby obywateli. Nie sposób pominąć też zalet krajobrazowych. Mapa Norwegii obfituje w wiele atrakcji, które przyciągają turystów z całej Europy. Do najważniejszych można zaliczyć choćby słynne fiordy norweskie.

 

Praca dla Polaków

Niskie bezrobocie i prężnie rozwijająca się gospodarka powodują, że w Norwegii istnieje stałe zapotrzebowanie na nowych pracowników. Często ich rolę przyjmują imigranci z takich krajów, jak na przykład Polska.

Najłatwiej dostępna jest praca sezonowa. Norwegia co roku (najczęściej w okresie letnim) ściąga do siebie wielu młodych ludzi do prac przy zbiorach owoców i warzyw. W Polsce działają nawet agencje pracy specjalizujące się w wysyłaniu tam pracowników tymczasowych.

Dużo pracy jest w sektorze budowlanym, w którym Polacy zawsze sprawdzali się bardzo dobrze. Dla osób o zawodach takich jak spawacz, stolarz, elektryk czy malarz – piaskarz, Norwegia będzie w stanie zaoferować wiele miejsc pracy.

Norweski rynek potrzebuje również specjalistów. Podobnie jak w innych krajach cały czas brakuje informatyków i inżynierów przeróżnych specjalizacji. Popularna jest również praca na morzu, choć wiąże się ona ze sporymi wyrzeczeniami. W przypadku pracy na platformach wiertniczych czy kutrach rybackich rozłąka z bliskimi może trwać nawet kilka miesięcy.

Na jakie zarobki w Norwegii można liczyć

Minimalne zarobki w Norwegii nie są jednoznacznie zdefiniowane. Zostały one jednak określone dla niektórych branż jako wynik porozumień między pracodawcami a związkami zawodowymi. Stawki zmieniają się od czasu do czasu, żeby nadążyć za rosnącymi cenami.

Minimalne pensje w poszczególnych sektorach wyglądają następująco:

  • praca sezonowa na czas maksymalnie 12 tygodni – lekko ponad 100 koron za godzinę, czyli około 50 zł (przeliczając korony na złotówki najwygodniej jest po prostu podzielić kwotę przez 2),
  • praca sezonowa na czas od 12 do 24 tygodni – prawie 110 koron,
  • praca sezonowa na czas dłuższy niż 24 tygodnie oraz praca w rolnictwie – powyżej 120 koron,
  • praca na morzu i w stoczniach dla pracownika wykwalifikowanego – niemal 150 koron,
  • podobna praca dla pracownika niewykwalifikowanego (pomocnika) – około 135 koron,
  • sprzątanie – ponad 160 koron,
  • praca w branży budowlanej dla osoby bez doświadczenia i kwalifikacji – ponad 155 koron,
  • podobna praca dla wykwalifikowanego pracownika – prawie 175 koron.

Powyższe stawki to oczywiście jedynie minimalne wartości. Osoby o poszukiwanych umiejętnościach, na przykład informatycy lub spawacze z odpowiednimi uprawnieniami, mogą zarobić o wiele większe zarobki w Norwegii. Ich miesięczne pensje sięgają w przeliczeniu na polską walutę kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Oprócz tego norweskie przepisy przewidują dodatki za nadgodziny, pracę na nocnych zmianach oraz w dni wolne. Należy także pamiętać, że podstawowy wymiar czasu pracy to nie 40 godzin tygodniowo, ale 37,5.

 

Ile kosztuje życie w Norwegii

Bogactwo i wysokie zarobki w Norwegii mają też słabe strony. Powoduje ono, że koszty życia również należą do najwyższych na świecie. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że ceny są około 2-3 razy wyższe niż w Polsce.

Koszt wynajmu nawet małego mieszkania na obrzeżach to co najmniej 6000 koron (3000 zł). Za wygodniejszy lokal w centrum można zapłacić nawet 2 razy tyle. W mniejszych miastach ceny są oczywiście nieco niższe, choć należy mieć na uwadze fakt, że ciężej będzie tam znaleźć pracę. Do ceny mieszkania należy również doliczyć kaucję (czasem obejmującą nawet 2-3 miesiące) oraz rachunki (1000-2000 koron miesięcznie).

Przykładowe ceny kształtują się następująco:

  • 1 litr benzyny – około 15 koron,
  • bilet lokalnej komunikacji – 20-30 koron,
  • taksówka – 50-100 koron na start i 10-30 koron za kilometr,
  • obiad w niedrogiej restauracji – 100-300 koron,
  • chleb – 10-20 koron,
  • mleko – 15-20 koron za litr,
  • ser – 70-100 koron za kilogram,
  • jajka – 30-40 koron za 12 sztuk,
  • pierś z kurczaka – 90-120 koron za kilogram,
  • papierosy – 80-100 koron,
  • piwo – 20-30 koron,

Do miłych wyjątków należą sprzęt elektroniczny i ubrania, których ceny są podobne jak w naszym kraju.

 

Formalności i niezbędne tłumaczenia przysięgłe

Do pobytu w Norwegii przez czas maksymalnie 90 dni wystarczy jedynie dowód osobisty lub paszport. Gdy dana osoba zarejestrowała się w norweskim Urzędzie Pracy, prawo pobytu zostaje wydłużone do 6 miesięcy.

Podejmując pracę, należy zgłosić się do Urzędu Skarbowego po wydanie tak zwanego D-nummer (numeru identyfikacyjnego) oraz karty podatkowej. Pozwalają one na ustalenie tożsamości i załatwienie wielu formalności. Jeśli praca ma trwać dłużej niż 3 miesiące, trzeba zgłosić się również na dowolną komendę policji albo do Centrum Obsługi Pracowników Tymczasowych w celu uzyskania pozwolenia na dłuższy pobyt.

Emigracja do Norwegii będzie się czasem wiązać z koniecznością wykonania różnych tłumaczeń. Choć język angielski jest tam dość powszechny i wiele rzeczy można w nim załatwić, niektóre sprawy będą wymagać dokumentów w języku norweskim. Trzeba będzie wtedy znaleźć odpowiednie biuro tłumaczeń albo skorzystać z tłumaczenia przez internet.

Przykładowe tłumaczenia przysięgłe z polskiego na norweski, jakie warto wykonać, to CV i list motywacyjny albo zaświadczenie o odpowiednim stanie konta, który pozwoli na opłacenie mieszkania i rachunków przez pierwsze miesiące pobytu. Na potrzeby tak zwanego łączenia rodzin (osiedlania się w Norwegii osób mających tam bliskich) konieczne będzie również tłumaczenie przysięgłe aktu ślubu bądź aktów urodzenia dzieci.

Choć da się znaleźć tłumacza ze znajomością języka polskiego na miejscu, skorzystanie z jego usług może być kosztowne. Tańszą i często również wygodniejszą opcją będzie zlecenie przekładu przez Internet. Spore doświadczenie w tego typu działalności ma agencja tłumaczeń przysięgłych Sworny.com. Firma prowadzi zarówno tłumaczenia zwykłe, jak i przysięgłe. W przypadku ekspresowego tłumaczenia tekst może być gotowy nawet w ciągu godziny, a tłumaczenie przysięgłe z polskiego na norweski (lub odwrotnie) – skan często już na następny dzień a dostawa kurierem lub przesyłką pocztową pod wskazany adres w ciągu kilku następnych dni.

 

Zarobki w Norwegii – Jakie są Wasze historie? Na jakie zarobki w Norwegii mogliście liczyć? jakie dokumenty musieliście tłumaczyć?